«   درمانگاه دیابت ، فشار خون و تغذیه   »

 

 

نام و نام خانوادگی مسئول واحد : پریا ترکمنی

تحصیلات: کارشناس ارشد تغذیه و رزیم درمانی (تغذیه ورزشی)

 

شماره تماس:

06142427154

 

 

 

 

 

 

 

نام و نام خانوادگی مسئول فنی دیابت : دکتر حمید کریمی

تحصیلات: متخصص داخلی فوق تخصص غدد، رشد و متابولیسم

نام و نام خانوادگی مسئول فنی فشارخون : عبدالکریم فیروززاده

تحصیلات: متخصص داخلی                                                    

 

 

 

 

پزشک عمومی  دیابت و فشارخون : دکتر فریبا فیروزکوهی

سرپرستار: هما اوژن

پرستار: مهناز شاهیجان نژاد دزفولی 

معرفی واحد:

واحد ویزیت عمومی: در این واحد از بیماران دیابتی توسط پزشک عمومی که دوره جامع آموزش تئوری و عملی دیابت را دیده است شرح حال بیماری گرفته میشود و بیمار معاینه شده و اقدامات تشخیصی و درمانی جهت بیمار شروع می شود و در صورت لزوم بیمار به پزشک فوق تخصص غدد  و یا سایر متخصصین ارجاع داده می شود. وقت دهی به بیماران به صورت تلفنی و یا حضوری امکانپذیر می باشد.

 

واحد آموزش : هدف ما آنست که بیمار دیابتی متخصص دیابت شود.بدون علم و آگاهی و ایجاد انگیزه در بیمار نمی توان موفق به کنترل دیابت شد. بیماری دیابت همواره با بیمار است و آموزش مراقبت از خود اصل و اساس کنترل دیابت است. واحد آموزش شامل دو بخش فردی و گروهی می باشد. تمام بیماران دیابتی برای آشنایی با بیماری خود و کنترل بیماری و همچنین زندگی با دیابت در واحد آموزش فردی حضور می یابند. بیماران همچنین از علائم هشدار دهنده بیماری و عوارض کوتاه مدت و بلند مدت دیابت به اجمال آگاهی پیدا می کنند. برای ارائه کیفیت بالاتر آموزش و همچنین نیازهای اجتماعی بیماران از آنها جهت شرکت در کارگاه های گروهی دعوت به عمل می آید و می توانند با ثبت نام در این دوره ها ضمن گرفتن آموزش با مشاور خود و یا بیماران دیگر تبادل نظر داشته باشند. کارگاه های آموزشی وسپس دوره های پیشرفته آموزشی برگزار میشود که شامل کلیات دیابت،ورزش و دیابت،تغذیه در دیابت،مراقبت از پا در دیابت،مدیریت استرس، ،غلبه بر مشکلات خود مراقبتی،داروهای کنترل کننده دیابت و پایش قند خون است که به وسیله اسلاید و فیلم و یاکار گروهی آموزش داده می شود. دوره های گروهی آموزشی به صورت فصلی جهت آموزش گروهی بیماران جدید برگزار می گردد و در واحدهای آموزش کتاب و کتابچه های آموزشی مختلفی وجود دارد که به بیماران ارائه می شود.

واحد مشاوره تغذیه: تمام بیماران دیابتی به واحد تغذیه ارجاع داده می شوند. این واحد به عنوان یک واحد مکمل درمانی به بیماران اهمیت تغذیه را در کنترل دیابت و فشار خون یادآوری و نحوه صحیح مصرف غذا را آموزش می دهد و بیماران رژیم غذایی مناسب دریافت می کنند.بیماران پس از 4-6 هفته بعد مجددا ویزیت میشوندو سپس ویزیت های 3 ماهه و 6 ماهه و یک ساله دارند.

 

 

خدمات قابل ارائه:

- ویزیت و معالجه افراد مبتلا به انواع دیابت و فشار خون

 - تشکیل پرونده برای بیماران ارجاعی و بیماران مراجعه مستقیم دیابتی و ارزیابی سالانه بیماران از لحاظ مشکلات چشمی، کلیوی و قلبی

 - مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

 - غربالگری و پذیرش مراجعین ارجاعی از سطح ۱( مراکز بهداشت )

 - ارائه آمار بیماران دیابتی وفشارخونی به وزارتخانه و معاونت درمان

 - پیگیری مشاوره ها و مراجعات بعدی بیماران

 - حضور متخصصین در درمانگاه تخصصی مجاور درمانگاه دیابت جهت رفع نیازهای بیماران دیابتی و جلوگیری از سرگردانی و اتلاف وقت آنان

 - برگزاری همایش های دیابت جهت بیماران دیابتی و بیماران فشارخون

 - آموزش (تزریق انسولین ،مراقبت از پا ،استفاده از گلوکومتر و ...)به افراد مبتلا به انواع دیابت

 - انجام طرحهای پژوهشی

 

تجهیزات موجود در بخش:

دستگاه فشارسنج، گلوکومتر، ترازو و قد سنج ، تخته وایت بورد

 

موقعیت مکانی بخش:

طبقه بالای اورژانس، جنب درمانگاه تخصصی

دسترسی سریع
دسترسی سریع
تنظیمات قالب